CD2320-B11000 Bourns
CD2320-B11000 Images
Please contact us for more photos of CD2320-B11000
Part Number CD2320-B11000
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Rectifier Bridge Single 1KV 1A 4-Pin SMD
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level CD2320-B11000
Datasheet download CD2320-B11000.pdf
Request Quotation for CD2320-B11000
CD2320-B11000 Specifications
Part Number CD2320-B11000
Product Dimensions 5.4 x 5.9 x 1.16 mm
Peak Reverse Current 5 uA
Peak Average Forward Current 1@Ta=55C A
Peak RMS Reverse Voltage 700 V
Diode Type Schottky Diode
Supplier Package SMD
Bridge Type Single Phase
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 175 °C
Rad Hard No
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Peak Reverse Repetitive Voltage 1000 V
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current 30 A
Pin Count 4
Peak Forward Voltage 1 V
Mounting Surface Mount
Package 4SMD
Replacement Part Number PART-CD2320-B11000
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for CD2320-B11000
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
RSX301L-30TE25
ROHM
Diode Schottky 30V 3A 2-Pin PMDS T R