| Part Number | 74LVC244APW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 222760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC244APW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC244APW,118 |
|---|---|
| Output Type | 3-State |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Rad Hard | No |
| Logic Family | LVC |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Polarity | Non-Inverting |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Bus Hold | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC244APW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | DSPLL 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for SI5326B-C-GMR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 14-Pin DHVQFN T R Download PDF datasheet for 74LVC74ABQ-Q100X.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC555QDRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer Clock Multiplier 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CDCS503PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G240DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DCKRE4.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV594APWR.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G38DC,125.pdf |
|
Maxim Integrated | 1.2V TO +5.5V, \u00b115KV ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 8-CHANNEL LEVEL TRANSLATORS Download PDF datasheet for MAX36051+.pdf |
|
Texas Instruments | Binary Full Adder Single 4-Bit 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC283M96.pdf |