| Part Number | 74LVC2G07GF,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 291450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G07GF,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G07GF,132 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 Vdc |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 1.05 x 1.05 x 0.46 mm |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.5@5V ns |
| Logic Function | Buffer/Driver |
| Output Type | Open Drain |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Rad Hard | No |
| Number of Inputs per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Lead Finish | Tin |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 6 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Bus Hold | No |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G07GF,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G00GW,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GF,132.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Timer Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC1455BDR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV164APWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G04GV,125.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G332GM,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | LOGIC LVC 2 GATE X2-DFN1210-8 T&R 5K Download PDF datasheet for 74LVC2G08RA3-7.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2-output 1.8 V PCIe Gen1 2 3 Zero Delay Fanout Buffer with Zo=100 ohms Download PDF datasheet for 9DBV0241AKILFT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MM74HC244WM.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for NTSX2102GU8X.pdf |