| Part Number | 74LVC2G126DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 257140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G126DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G126DC,125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 Vdc |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 8 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.9@5V ns |
| Number of Output Enables per Chip | 2 High |
| Logic Family | LVC |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | VSSOP |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Inputs per Chip | 2 |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G126DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT153D,653.pdf |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCA9508D.118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT273DBR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74ALS164AD.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC125DR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON Download PDF datasheet for 74LVC1G126GXH.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G08GM,115.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator LOCMOS TTL to LOCMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4104BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin X2SON Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DSFR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC555ID.pdf |