| Part Number | 74LVC2G240DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 285060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G240DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G240DC,125 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Family | LVC |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.5@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Polarity | Inverting |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Output Type | 3-State |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Bus Hold | No |
| Number of Inputs per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | VSSOP |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G240DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74AC574DWR2G.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC86D,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVTN16245BDGG,11.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC1G125GN,132.pdf |
|
ALPS | 28mm Size Ring Type EC28A Series Download PDF datasheet for EC28A1860402.pdf |
|
Intersil | Clock Generator Driver 18-Pin CDIP Download PDF datasheet for MD82C84A B.pdf |
|
ON Semiconductor | ONSNB3V60113GV2MTR2G 1.8 V OMNICLOCK GEN - |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G11GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14040BDR2G.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC00AD,118.pdf |