| Part Number | 74LVC2G240DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 782630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G240DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G240DP,125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 8 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Polarity | Inverting |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.5@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Family | LVC |
| Output Type | 3-State |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Bus Hold | No |
| Number of Inputs per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Rad Hard | No |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G240DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TC74HC4049AFT(EL).pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL27WZU04DFT2G.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G00GW,125.pdf |
|
Toshiba | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 14-Pin VSSOP Embossed Download PDF datasheet for TC74VHC74FELKF.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT125DR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4094BT,652.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14543BDR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SA555DR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCVF310PW.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G241DCTR.pdf |