| Part Number | 74LVC2G241DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 174870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G241DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G241DP,125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 8 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Number of Output Enables per Chip | 1Low/1High |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Family | LVC |
| Output Type | 3-State |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Bus Hold | No |
| Number of Inputs per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.6@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Rad Hard | No |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G241DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G07YZVR.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4514D,653.pdf |
|
Toshiba | Analog Switch Single SPST 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7S66FU(T5L,F,T).pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC374ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV165AD,118.pdf |
|
Microchip | Watchdog Timer 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ATA5021-GAQW.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2.5V,CMOS 1-to-10 Clock Driver Download PDF datasheet for 74FCT20807PYGI.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GW,125.pdf |
|
Toshiba | TOSTC74VHC139F(EL,K,F 74VHC CMOS LOGIC I Download PDF datasheet for TC74VHC139F(ELKF.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SON Download PDF datasheet for TC7SZ05FE,LJ(CT.pdf |