| Part Number | 74LVC541ADB,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 385360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC541ADB,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC541ADB,112 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Supplier Package | SSOP |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 7.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Output Type | 3-State |
| Bus Hold | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Rad Hard | No |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC541ADB,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT123PW,118.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT1G32GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC126ADR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN Bipolar 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for SNJ54S37FK.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ACT14MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS244DBR.pdf |
|
Nexperia | 4-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TRANSCEIVER WITH CONFIGURABLE VOLTAGE TRANSLATION; 3-STATE Download PDF datasheet for 74AVC4T245BQ,115.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT1G08GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G74DQER.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC3G07GF,115.pdf |