| Part Number | 74LVT125PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 606550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVT125PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVT125PW,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Inputs per Chip | 4 |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Pin Count | 14 |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Maximum Quiescent Current | 7000 uA |
| Logic Family | LVT |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Bus Hold | Yes |
| Number of Output Enables per Chip | 4 Low |
| Typical Quiescent Current | 2000 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVT125PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 16-Bit Bi-Directional Transceiver Download PDF datasheet for 74FCT162245ATPVG8.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT374AMTCX.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4794BT,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT04PWR.pdf |
|
ALPS | ENCODER, 6-WAY - |
|
ON Semiconductor | Clock Divider Buffer 2-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC10EL32DR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC1G126GM S500,.pdf |
|
Diodes Incorporated | Low Voltage, High Bandwidth, USB 2.0, 4:1 Mux DeMux with Single Enable Download PDF datasheet for PI3USB14-AZHEX.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G04DRYR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G126GX,125.pdf |