| Part Number | 74LVT16244BDGG,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 415110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVT16244BDGG,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVT16244BDGG,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 48 |
| Number of Output Enables per Chip | 4 Low |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Typical Quiescent Current | 4000 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 6000 uA |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVT16244BDGG,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC299M96.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 1-CH D-Type 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ373P6X.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT573PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC165ADG.pdf |
|
Texas Instruments | Differential Buffer 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for DS30BA101SQ NOPB.pdf |
|
Toshiba | Analog Switch Single SPST 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7S66FU(T5L,F,T).pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4013BT,652.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC14F(EL,K,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14049UBDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Single Receiver 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC10EL16DG.pdf |