| Part Number | 74LVT244BPW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 145000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVT244BPW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVT244BPW,118 |
|---|---|
| Bus Hold | Yes |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 5000 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | LVT |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Typical Quiescent Current | 2000 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVT244BPW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Encoder Decoder 24-Pin CDIP Download PDF datasheet for HD1-15530-8.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NLV27WZ17DFT2G.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH8T245PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Single 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G123YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT16245ADGGR.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HC245ADWR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC125D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND NOR Inverter Gate 6-Element (Four Inverter, One 2-IN NOR, One 2-IN NAND) CMOS 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14572UBDG.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT14DTT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC251J.pdf |