| Part Number | 74VHC245FT(BE) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 649240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74VHC245FT(BE) |
| Datasheet download |
| Part Number | 74VHC245FT(BE) |
|---|---|
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5 ns |
| Output Level | CMOS |
| Output Type | 3-State |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Input Level | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Family | VHC |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Supplier Package | TSSOP |
| Bus Hold | No |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7|3.3|5 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 uA |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74VHC245FT(BE) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74AC14SCX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Standard Timer Single 6-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for FT7511L6X.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer Divider Distributor 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK01000ISQE NOPB.pdf |
|
NDK | NDKNZ2520SD24.000000MNSA3449E CRYSTAL 24 - |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV04PW118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1G125DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV139APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Multiplexer 3-IN HCSL 32-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00334RTVT.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC163D,653.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC2G00DC,125.pdf |