| Part Number | 74VHC273FT(BE) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 540180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 8-Element 20-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74VHC273FT(BE) |
| Datasheet download |
| Part Number | 74VHC273FT(BE) |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|11@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 mA |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Screening Level | Industrial |
| Logic Function | D-Type |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74VHC273FT(BE) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC540D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R - |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT245DWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G11GV-Q100H.pdf |
|
Diodes Incorporated | CLOCK BUFFER QSOP-20 T&R 2.5K - |
|
ON Semiconductor | Translator CML LVDS LVPECL to LVCMOS LVTTL 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100EPT23DTR2G.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX3378EEUD+.pdf |
|
STMicroelectronics | Watchdog Timer 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STWD100NPWY3F.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for NB3N551DG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 4-output 3.3 V PCIe Gen1-2-3 Fanout Buffer Download PDF datasheet for 9DBL411BKILF.pdf |