| Part Number | 74VHC541FT(BE) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 350910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74VHC541FT(BE) |
| Datasheet download |
| Part Number | 74VHC541FT(BE) |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7|3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Family | VHC |
| Bus Hold | No |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1 |
| Pin Count | 20 |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 uA |
| Logic Function | Buffer |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Rad Hard | No |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7@5V ns |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74VHC541FT(BE) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G14GW,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1.8 V to 3.3 V 1:4 LVCMOS High Performance Clock Buffer Download PDF datasheet for 5PB1104CMGI.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHCT08AFT(BJ).pdf |
|
Bourns | 14 Mm Rotary Optical Encoder W Switch 6-Pin Download PDF datasheet for EM14A0D-C24-L032N.pdf |
|
Diodes Incorporated | 2.5GHZ 1:4 LVDS FANOUT BUFFER WITH INTERNAL TERMINATION Download PDF datasheet for PI6C5922504ZHIEX.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G00DC,125.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for GTL2010PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC244APWRG4.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4001BT,652.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Buffer 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for P82B96PWR.pdf |