| Part Number | 74VHC541PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 424430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74VHC541PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74VHC541PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 10.5@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | VHC |
| Bus Hold | No |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 20 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74VHC541PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | 1-Bit Bi-directional Level Shifter with Automatic Sensing Download PDF datasheet for PI4ULS5V201TAEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74ACT125DR2G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125SE-7.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 8-CH 3-ST 24-Pin DHVQFN Reel Download PDF datasheet for 74AVC8T245BQ-Q100J.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HCT373DW.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74AC138SCX.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit 3.3V TO 5.0V Level Shifting Transceiver with 3-State Outputs Download PDF datasheet for 74ALVC164245PAG8.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G00DCKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC00J.pdf |