| Part Number | ALC74ABT244D,623 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 679960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ALC74ABT244D,623 |
| Datasheet download |
| Part Number | ALC74ABT244D,623 |
|---|---|
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Quiescent Current | 24000 uA |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Quiescent Current | 30000 uA |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| MSL Level | 1 |
| Logic Family | ABT |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 4.2@5V ns |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SO |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 20 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-ALC74ABT244D,623 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | TOSTC74VHC139F(EL,K,F 74VHC CMOS LOGIC I Download PDF datasheet for TC74VHC139F(ELKF.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SZ08AFENHFF.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TXB0106PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for TPIC6C596DG4.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC574MTCX.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC04BQ, 115.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHCT14AF(E,K,F).pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 6-OUT 32-Pin QFN Download PDF datasheet for SI53314-B-GM.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54128J.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element Bipolar 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54S04J.pdf |