| Part Number | ALC74AHCT1G125GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 210790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ALC74AHCT1G125GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | ALC74AHCT1G125GW,125 |
|---|---|
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ALC74AHCT1G125GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT126DT1G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1GU04GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G08DBVRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC574PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16244ADGGR.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVC32PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74LVX74DR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC132MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G08DSFR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC595PWR.pdf |