| Part Number | HEF4049BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 393850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4049BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4049BT,653 |
|---|---|
| Polarity | Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -2.4 mA |
| Logic Function | Buffer/Converter |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@5V|50@10V|40@15V ns |
| Maximum Quiescent Current | 16 uA |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4049BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74ABT125PW,112.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NLV9306USG.pdf |
|
ON Semiconductor | ONSNLVVHC1GT126DF2G LOG CMOS BUFR NINVER Download PDF datasheet for NLVVHC1GT126DF2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV244PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ32DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM555CN NOPB.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT00D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G04DBVR.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341D-D06885-GM CLOCK GENERATOR - |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC125ADTR2G.pdf |