| Part Number | TC74VHC04F(EL,K,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 207240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC04F(EL,K,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC04F(EL,K,F) |
|---|---|
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Rad Hard | No |
| Logic Family | VHC |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5V ns |
| Screening Level | Industrial |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Inverter |
| Product Dimensions | 10.8(Max) x 5.3 x 1.5 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | SOP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Package | 14SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC04F(EL,K,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54S74J.pdf |
|
ALPS | 28mm Ring Type Encoder 3-Pin Tray Download PDF datasheet for EC28A1550401.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC540D,652.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC138DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH162373GR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL27WZ126USG.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC573NSR.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator CMOS to CMOS 12-Pin uBump T R Download PDF datasheet for NLSX4378FCT1G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ABT125PW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7ST04M5X.pdf |