| Part Number | TC74VHC08F(EL,K,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 306510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC08F(EL,K,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC08F(EL,K,F) |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.9@5V ns |
| Logic Function | AND |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10.8 x 5.3 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SOP |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 14 |
| Package | 14SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC08F(EL,K,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC7540D,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G17SE-7.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT14D,653.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NVT2008PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC595DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC123N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVC4245APW.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 8-OUT 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB3W800LMNTXG.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74HC04AF(EL,F).pdf |
|
Power Integrations | IC - |