| Part Number | TC74VHC14F(EL,K,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 193160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC14F(EL,K,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC14F(EL,K,F) |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Product Dimensions | 10.8 x 5.3 x 1.5 mm |
| Logic Family | VHC |
| Mounting | Surface Mount |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOP |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Pin Count | 14 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Rad Hard | No |
| Package | 14SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC14F(EL,K,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT368M96.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G14DFT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC125MX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC240APW,118.pdf |
|
Toshiba | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHCT32AFT(BJ).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT244ADBR.pdf |
|
Nexperia | OR 1-Element 2-IN CMOS TTL 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G32GW S911,1.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC14ADR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Level Shifter 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for PI4ULS5V102UEX.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC14DR.pdf |