| Part Number | TC74VHC14FT(EL,K) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 783830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Embossed T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC14FT(EL,K) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC14FT(EL,K) |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.4(Max) x 4.4 x 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Logic Family | VHC |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Logic Function | Inverter |
| Rad Hard | No |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|10.6@5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC14FT(EL,K) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HC125D.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ACT573DWR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NVT2010BQ,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT541M96E4.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14584BDTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Shifter CMOS TTL to CMOS 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD4504BF3A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74LCX374WMX.pdf |
|
Toshiba | Flip Flop D-Type Bus Pos-Edge 1-Element 14-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for TC74HC74AP(F).pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3807CQEX.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV74APWR.pdf |