| Part Number | TC74VHC32F(EL,K,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 885430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC32F(EL,K,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC32F(EL,K,F) |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5V ns |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 14 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 10.8 x 5.3 mm |
| Logic Function | OR |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SOP |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 14SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC32F(EL,K,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G34DBVR.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC3G14DP,125.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for 8404701DA.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT166D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 10-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 24-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC827AD,118.pdf |
|
Microchip | Multiplexer 1 x 2:1 TTL CMOS 2-IN 16-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for SY58610UMG.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74HC1G08DFT2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LCX373MTCX.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G08DFT1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator CML LVDS LVPECL to LVCMOS LVTTL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EPT23DG.pdf |