| Part Number | TC74VHC541F(EL,K,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 151580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC541F(EL,K,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC541F(EL,K,F) |
|---|---|
| Logic Family | VHC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7@5V ns |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Bus Hold | No |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 13.3 x 5.3 x 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Supplier Package | SOP |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package | 20SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC541F(EL,K,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |