| Part Number | TC74VHCT00AF(E,K,F |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 324780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHCT00AF(E,K,F |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHCT00AF(E,K,F |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Supplier Package | SOP |
| Pin Count | 14 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Dimensions | 10.3 x 5.3 x 1.5 mm |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 7.9@5V ns |
| Logic Function | NAND |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 14SOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHCT00AF(E,K,F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Clock Buffer 4-OUT 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for CDC3S04YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Driver Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6595DWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G09GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVC138AJ.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G14GM,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74ACT540DTR2G.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G08GW,125.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G74GS,115.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G32TDCKRQ1.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14001BDG.pdf |