| Part Number | 74ABT16245BDL,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 751620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ABT16245BDL,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ABT16245BDL,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 16 x 7.6 x 2.35 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Input Level | TTL |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 3.5@5V ns |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Family | ABT |
| Maximum Quiescent Current | 19000 uA |
| Typical Quiescent Current | 10000 uA |
| Output Type | 3-State |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | SSOP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Output Level | TTL |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 48 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 48SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ABT16245BDL,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G125GV,125.pdf |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCA9517D,118.pdf |
|
Broadcom | Optical Encoder 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-5500#E06.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LVC125ARGYR.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4075BM96.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125DCKRG4.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI6C49S1504LIEX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7WV07L6X.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NLV27WZ17DFT2G.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Download PDF datasheet for SPPH110300.pdf |