| Part Number | 74ABT245PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 867980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ABT245PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ABT245PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Quiescent Current | 24000 uA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Input Level | TTL |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Quiescent Current | 30000 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Logic Family | ABT |
| Supplier Package | TSSOP |
| Output Level | TTL |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 4.2@5V ns |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Bus Hold | No |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ABT245PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT21MT.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NLV74HC04ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G125DBVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GX S500H.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge Neg-Edge 1-Element 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP51DTG.pdf |
|
Nexperia | PHA74LVC1G17GX,125 SINGLE SCHMITT TRIGGE Download PDF datasheet for 74LVC1G17GX125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G125GT,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7ST08P5X.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC595BQ-Q100,115.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G32GW,125.pdf |