| Part Number | 74AC245MTC |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 159810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AC245MTC |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AC245MTC |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Bus Hold | No |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 20 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|6.5@5V ns |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Output Level | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AC |
| Output Type | 3-State |
| Input Level | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AC245MTC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Shift Register w Latch Single Serial to Parallel 32-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for HV513K7-G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV07ADR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC221M96.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHC04F(EL,K,F).pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT08D,118.pdf |
|
Intersil | Adjustable Quad Sequencer 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL8703AIBZ-T.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G126GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AC04QPWRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G80DCKR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT74D,118.pdf |