| Part Number | 74ALVC245PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 814730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVC245PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVC245PW,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Logic Family | ALVC |
| Input Level | LVTTL |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Pin Count | 20 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Tolerant I/Os | 3.6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVC245PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | 74LVTH16244BDGG TSSOP48 REEL13 Download PDF datasheet for 74LVTH16244BDGG,18.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74AC244DWR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT04PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G04DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC125PWR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HCT164D,652.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SP125P5X.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC541PWR.pdf |
|
Seiko Instruments | CMOS High Density Gate Array 3.3V 2V 0.25um Download PDF datasheet for S1L60283B30M00B.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVT240APWR.pdf |