| Part Number | 74ALVCH162245DGG:1 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 784520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVCH162245DGG:1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVCH162245DGG:1 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Output Type | 3-State |
| Bus Hold | Yes |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Typical Quiescent Current | 0.2 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Pin Count | 48 |
| Logic Family | ALVC |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Input Level | LVTTL |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Output Level | LVTTL |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVCH162245DGG:1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Latch Transparent 4-CH D-Type 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC75N,652.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS Dual 1 to 5 Clock Divider Download PDF datasheet for 49FCT3805EPYGI.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC4002N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 4-Element 96-Pin BGA MICROSTAR T R Download PDF datasheet for 74ALVTH32374ZKER.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN ECL PECL 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MC100LVEP111MNRG.pdf |
|
Diodes Incorporated | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G00SE-7.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 4-Bit Serial Parallel to Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC194D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPIC6273DWG4.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G08GV,125.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin USV T R Download PDF datasheet for TC7S08FU(TE85L.F).pdf |