| Part Number | 74AVCH4T245PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 137830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVCH4T245PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVCH4T245PW,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Family | AVC |
| Tolerant I/Os | 3.6 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 Vdc |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 16 |
| Bus Hold | Yes |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Quiescent Current | 70 uA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Input Level | CMOS |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Output Level | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AVCH4T245PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G79DBVR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT595PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT541ADTRG.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54S74J.pdf |
|
Nexperia | NPA74AUP1T34GF S500H OW-POWER DUAL SUPPL Download PDF datasheet for 74AUP1T34GF S500H.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV157ADR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74HC245NSR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G04YZVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB6L11SMNG.pdf |
|
Diodes Incorporated | 1 TO 6 OUTPUT LVCMOS FANOUT BUFFER - |