| Part Number | 74HCT245D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 889680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT245D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT245D,653 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Level | TTL |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Output Level | CMOS |
| Logic Family | HCT |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Output Type | 3-State |
| Bus Hold | No |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Supplier Package | SO |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Pin Count | 20 |
| Rad Hard | No |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT245D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | AND 1-Element 2-IN TTL 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G08GW C4H.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G27DCKR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NLVVHC1GT125DF1G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R - |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TPIC6C596PWR.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 4-CH D-Type 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC75N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4021BM96.pdf |
|
Nexperia | XNOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4077BT,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 9-OUT 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for PCS2I2309NZG16SR.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC02PW,118.pdf |