| Part Number | 74LCXR162245MTD |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 848210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP W Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LCXR162245MTD |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LCXR162245MTD |
|---|---|
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Bus Hold | No |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Product Dimensions | 12.5 x 6.1 x 0.9 mm |
| Supplier Package | TSSOP W |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | LCX |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Output Type | 3-State |
| Input Level | CMOS|TTL |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Output Level | CMOS|TTL |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Package | 48TSSOP W |
| Replacement Part Number | PART-74LCXR162245MTD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV244PW,118.pdf |
|
STMicroelectronics | Bus XCVR Dual 14-CH 3-ST 42-Pin uTF-BGA T R Download PDF datasheet for ST16C32245TBR-E.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Buffer 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for P82B96PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT32ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74ABT04D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC574ADGVR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R - |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06921-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC138M96.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC14PWR.pdf |