| Part Number | 74LVC16245APVG8 |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 787760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 3.3V CMOS 16-Bit Bus Transceiver with 3-State Outputs and 5.0V Tolerant I O |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC16245APVG8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC16245APVG8 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Input Level | LVTTL |
| Logic Family | LVC |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pitch | 0.64 |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Supplier Package | SSOP |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 |
| Output Level | LVTTL |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Product Dimensions | 15.88 x 7.49 x 2.29 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Pin Count | 48 |
| Bus Hold | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Package | 48SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC16245APVG8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TXS0102DCTR.pdf |
|
Toshiba | 74VHC CMOS LOGIC IC SERIES Download PDF datasheet for 74VHC221AFT(BJ).pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC238PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Single Receiver 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP16DTG.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC238D-Q100J.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC16244ADGG,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74AUP1G08GW,125.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74VHC541FT(EL,K).pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G240DP,125.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 28-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for 5962-9172501M3A.pdf |