| Part Number | 74LVC1T45GF,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 573980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 1-CH 3-ST 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1T45GF,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1T45GF,132 |
|---|---|
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 1.05 x 1.05 x 0.46 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Input Level | LVTTL |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Output Level | LVTTL |
| Maximum Quiescent Current | 16 uA |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Supplier Package | XSON |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Logic Family | LVC |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Bus Hold | No |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1T45GF,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ125M5X.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC08N.pdf |
|
Diodes Incorporated | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G17W5-7.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EL11DG.pdf |
|
Silicon Labs | DSPLL 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for Si5317C-C-GMR.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC138N,652.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AVC2T45GT,115.pdf |
|
Nexperia | - - |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4013BT,652.pdf |
|
ON Semiconductor | AMI ARNIC 629 SUPPORT CHIP - |