| Part Number | 74LVC245APW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 559070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC245APW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC245APW,118 |
|---|---|
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Family | LVC |
| Input Level | LVTTL |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Type | 3-State |
| Pin Count | 20 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Bus Hold | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC245APW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BU4SU69G2-TR.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC86DR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7WZ08K8X.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G74DC,125.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin SON T R Download PDF datasheet for TXB0108DQSR.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G02GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT125DR.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch N.O. SP 0.05A T R Download PDF datasheet for SPVT110102.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR XNOR Gate 1-Element 4-IN ECL 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP08DTG.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G17DCKR.pdf |