| Part Number | 74LVC4245AD,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 753600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC4245AD,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC4245AD,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3/5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@5V ns |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Product Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.45 mm |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Input Level | LVTTL |
| Output Level | LVTTL |
| Supplier Package | SO |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6/5.5 V |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Output Type | 3-State |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | LVC |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Package | 24SO |
| Replacement Part Number | PART-74LVC4245AD,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC125MX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC541N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC574ADWR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC245DWR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SON Download PDF datasheet for TC7SZ05FE,LJ(CT.pdf |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9617ADPJ.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CDCV304PWR.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC237D,652.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SH126FE(TE85L,F.pdf |
|
Broadcom | Encoder Line Driver 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-5540#A06.pdf |