| Part Number | 74LVCH162245ADGG:1 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 627350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVCH162245ADGG:1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVCH162245ADGG:1 |
|---|---|
| Bus Hold | Yes |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 80 uA |
| Pin Count | 48 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Output Level | LVTTL |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVCH162245ADGG:1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | RHOML22824-603MBZ0NL SPEECH SYNTHESIS IC - |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC16245ADGG,112.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306DCUTE4.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 56-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74LVTH162374ZQLR.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator 8-Pin US T R Download PDF datasheet for PCA9306USG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G126DBVR.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element Open Drain 2-IN 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9543APW,118.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XQFN8U T R Download PDF datasheet for PCA9306GM,125.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TXB0108PWR.pdf |
|
Nexperia | 74LVC1G14GV-Q100 SO5 REELR Download PDF datasheet for 74LVC1G14GV-Q100,1.pdf |