| Part Number | 74LVCH2T45GM,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 567170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin XQFN8U |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVCH2T45GM,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVCH2T45GM,125 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Bus Hold | Yes |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Supplier Package | XQFN8U |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Logic Family | LVC |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 1.65 x 1.65 x 0.45 mm |
| Package | 8XQFN8U |
| Replacement Part Number | PART-74LVCH2T45GM,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH162244ADGG,1.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NB3L553MNR4G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVCH16T245VR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54LS221J.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 2-OUT 16-Pin QFN Download PDF datasheet for SI53307-B-GM.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC541DWG.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Driver Single 4-to-10 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN5445J.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC244APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G07DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 32-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00101SQE NOPB.pdf |