| Part Number | 74LVT16245BDGG,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 565000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVT16245BDGG,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVT16245BDGG,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Pin Count | 48 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Logic Family | LVT |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Typical Quiescent Current | 4700 uA |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Input Level | LVTTL |
| Output Level | LVTTL |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Bus Hold | Yes |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 6000 uA |
| Output Type | 3-State |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVT16245BDGG,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74LS244NSR.pdf |
|
Intersil | Encoder Decoder 24-Pin CDIP Download PDF datasheet for HD1-15530-8.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for M74LCX16374DTR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Standard Timer Single 6-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for FT7511L6X.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4094D,118.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC373APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT175M96.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN ECL PECL 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP14DTG.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 3-OUT 10-Pin TDFN EP Tube Download PDF datasheet for SL18860DC.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC1G86GV125.pdf |