| Part Number | 74LVTN16245BDGG,11 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 819970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVTN16245BDGG,11 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVTN16245BDGG,11 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 48 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 1.05 mm |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Input Level | LVTTL |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Typical Quiescent Current | 4000 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Family | LVT |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Maximum Quiescent Current | 6000 uA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVTN16245BDGG,11 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Translator LVCMOS LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EPT20DG.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G04YZVR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G74GT,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVCMOS LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100LVELT22DG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC125PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC04ADG.pdf |
|
Nexperia | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G34GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HCT14N.pdf |
|
e2v | FLIP FLOP D TYPE 8BIT WITH CLEAR - |
|
Maxim Integrated | 1.2V TO +5.5V, \u00b115KV ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 8-CHANNEL LEVEL TRANSLATORS Download PDF datasheet for MAX36051+.pdf |