| Part Number | 74LVX4245MTCX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 712440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVX4245MTCX |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVX4245MTCX |
|---|---|
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3/5 V |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Output Level | CMOS |
| Logic Family | LVX |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Input Level | CMOS |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6/5.5 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7|4.5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@5V ns |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Product Dimensions | 7.8 x 4.4 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 24 |
| Bus Hold | No |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Rad Hard | No |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVX4245MTCX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Clock Buffer 10-OUT 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PI6C4911510FAIEX.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT08D,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Generator 48-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for PI6LC4820ZDE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS244DWR.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G57GM,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74AC74D.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC251D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVC125APW.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer Divider Distributor 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK01010ISQE NOPB.pdf |