| Part Number | ALC74LVC4245APW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 838280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ALC74LVC4245APW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | ALC74LVC4245APW,118 |
|---|---|
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3/5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@5V ns |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Output Type | 3-State |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Logic Family | LVC |
| Input Level | LVTTL |
| Pin Count | 24 |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Bus Hold | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6/5.5 V |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ALC74LVC4245APW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT541BPWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74VHC245MX.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT595ADR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1.8V to 3.3V 1:2 LVCMOS High Performance Clock Buffer Download PDF datasheet for 5PB1102PGGI8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 4-output 3.3 V PCIe Gen1-2-3 Zero Delay Fanout Buffer Download PDF datasheet for 9DB433AFLF.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS244DWR.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch SP 0.1A Bulk Download PDF datasheet for SPPB2A0101.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHCT1G08DCKR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4094D,118.pdf |
|
Toshiba | 74VHC CMOS LOGIC IC Download PDF datasheet for 74VHCT126AFT(BJ).pdf |