| Part Number | MC74LCX245DWR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 341350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74LCX245DWR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74LCX245DWR2G |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|5@5V ns |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Input Level | LVTTL|TTL |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Output Level | LVCMOS |
| Rad Hard | No |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 3 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Supplier Package | SOIC W |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 12.95 x 7.6 x 2.4 mm |
| Bus Hold | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Logic Family | LCX |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-MC74LCX245DWR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC574D-Q100,118.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 1-to-2 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G19YZPR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SV04P5X.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MC100EP11MNR4G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC174D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Binary UP Down 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC193N.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for SNJ54HC138FK.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G125GN,115.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for XC7SHU04GV,125.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV03D,118.pdf |