| Part Number | NTB0101GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 426520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 1-CH 3-ST 6-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NTB0101GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | NTB0101GW,125 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Typical Quiescent Current | 3.5 uA |
| Number of Direction Control Inputs | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6/5.5 V |
| Bus Hold | No |
| Pin Count | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum High Level Output Current | -0.02 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@1.8V ns |
| Number of Output Enables per Element | 1 High |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2|1.65 V |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|1.8/2.5|1.8/3.3|1.8/5|2.5|2.5/3.3|2.5/5|3.3|3.3/5 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 0.02 mA |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Package | 6TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-NTB0101GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC74ADG.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Buffer 36-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for DS25MB100TSQ NOPB.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV165AD,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for M74LCX16374DTR2G.pdf |
|
Toshiba | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7W02FU(TE12L,F).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G125DCUR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT273PW,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74HC595D,112.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVCH244AFK.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14071BDR2G.pdf |