| Part Number | NTB0102GF,115 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 211990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NTB0102GF,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | NTB0102GF,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Direction Control Inputs | 0 |
| Typical Quiescent Current | 3.5 uA |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6/5.5 V |
| Bus Hold | No |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Maximum High Level Output Current | -0.02 mA |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2|1.65 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@1.8V ns |
| Number of Output Enables per Element | 1 High |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 0.02 mA |
| Product Dimensions | 1.35 x 1 x 0.46 mm |
| Supplier Package | XSON |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|1.8/2.5|1.8/3.3|1.8/5|2.5|2.5/3.3|2.5/5|3.3|3.3/5 V |
| Package | 8XSON |
| Replacement Part Number | PART-NTB0102GF,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Clock Synthesizer 25MHz 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NB3N51034DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Download PDF datasheet for 74HC4094D,653.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G08DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CY74FCT2244ATQCTE4.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC574ADGVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT541PW,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC164D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT273DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CDCVF2310PWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS Buffer Clock Driver Download PDF datasheet for 49FCT3805AQG.pdf |