| Part Number | SN74ABT245BPWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 399830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74ABT245BPWR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74ABT245BPWR |
|---|---|
| Typical Quiescent Current | 22000 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Level | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 30000 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Bus Hold | No |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Family | ABT |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 3.5@5V ns |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | TTL |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74ABT245BPWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC164ADR2G.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC00APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1T45YZPR.pdf |
|
Broadcom | SMALL EN,2CH,360LPI,ANG,BT LDS - |
|
Integrated Device Technology | ADI REFERNCE DESIGN PART - |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 20-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH162827GR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC541N.pdf |
|
Toshiba | STANDARD LOGIC IC Download PDF datasheet for 74VHC125FT(BE).pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHC244F(EL,K,F.pdf |
|
ON Semiconductor | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC4538ADTR2G.pdf |