| Part Number | SN74ACT245DBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 269120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74ACT245DBR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74ACT245DBR |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Bus Hold | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 20 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Input Level | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Output Level | CMOS |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 8@5V ns |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Logic Family | ACT |
| Rad Hard | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74ACT245DBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC7540D,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | REDUCED POWER CLOCK GENERATOR - |
|
Integrated Device Technology | 1 to 4 Clock Buffer Download PDF datasheet for 551MILF.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC377PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC20DR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT126D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT541PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4050BT653.pdf |
|
Microchip | MCCSY89873LMG Download PDF datasheet for SY89873LMG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74LCX138M.pdf |