| Part Number | SN74AVC32T245ZKER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 824550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Quad 32-CH 3-ST 96-Pin BGA MICROSTAR T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AVC32T245ZKER |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AVC32T245ZKER |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| Bus Hold | No |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Number of Channels per Chip | 32 |
| Screening Level | Commercial |
| Supplier Package | BGA MICROSTAR |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Tolerant I/Os | 4.6 V |
| Product Dimensions | 13.5 x 5.5 x 0.85 mm |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Logic Family | AVC |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Input Level | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Output Level | CMOS |
| Pin Count | 96 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 3 |
| Package | 96BGA MICROSTAR |
| Replacement Part Number | PART-SN74AVC32T245ZKER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 8-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330B-B00206-GM.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G06DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX04DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G125GF,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LV1T04DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT00DBR.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVCMOS LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100LVELT22DG.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 56-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74LVTH162374ZQLR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC74APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45DCTR.pdf |