| Part Number | SN74AVC8T245RHLR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 454600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin VQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AVC8T245RHLR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AVC8T245RHLR |
|---|---|
| Tolerant I/Os | 4.6 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 15 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@3.3V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Output Level | CMOS |
| Pin Count | 24 |
| Input Level | CMOS |
| Logic Family | AVC |
| Product Dimensions | 5.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Output Type | 3-State |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Commercial |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Bus Hold | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Package | 24VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-SN74AVC8T245RHLR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ALS244CNSR.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC154BQ,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN7406D.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Voltage Level Translator 20-Pin DQFN T R Download PDF datasheet for FXMA108BQX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC245PWR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCA9306D,118.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7SG08FU(TE85L,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G14DFT1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL27WZ17DFT2G.pdf |